top of page

דורון אררה - מומחה בטיפול אנרגטי רגשי לילדים ומשפחות

גישת הטיפול שלי מתייחסת למשפחה כאל יחידה אחת העושה יחד עבודת התפתחות וגדילה רגשית ורוחנית. לרוב קורה שהקושי שהילדים חווים הוא אמנם זה שהביא את ההורים לטיפול אך כמעט מיד נראה איך בעצם הילדים (במיוחד כאשר הם מתחת לגיל 12) רק מגיבים לדפוסים רגשיים מחלישים המתקיימים במשפחה.

 

ילדים חווים, מרגישים ומבינים, בדרכם, את כל מה שמתרחש במשפחה. במיוחד את כל מה שלא נאמר, את כל מה שמתחת לפני השטח. כל הורה יודע שאי אפשר באמת לשקר לילד. ההבנה וההפנמה של ילדים מתרחשת בכל רגע של היום. הם מרגישים כל תגובה שלנו וקשובים לכל ניואנס בקול שלנו. מה שהם בסופו של דבר לומדים זה את האמונות שלנו לגבי דברים.

 

אנחנו יכולים למשל לנסות להסתיר ולרכך את מותה של חיית מחמד ולספר לילד שהכלב עבר לגור בחווה של חברים, שם הוא שמח עם כלבים אחרים ויש לו מרחבים לרוץ. אבל מה שהילד יחווה זה את התגובה הרגשית שלנו. תגובה הנובעת מאמונה שיש לנו בנושא. במקרה הזה מוות. אם האמונה העמוקה שלנו היא שמוות, בכל צורה, הוא אירוע טבעי, מבורך ושלם - זה התדר שהילד יקלוט ואז הוא יקבל בקלות את הסיפור על החווה והמרחבים. ישנה כאן קורלציה בין התדר הרגשי לבין הדימוי שאנו מביאים בסיפור. להבדיל, אם נספר לילד את אותו סיפור אך מתוך אמונה שמוות, במיוחד אם הוא לא צפוי, הוא אסון - ניצור אצלו קונפליקט. כי מה שהוא לומד בעומק של הדברים, זה שמוות הוא נושא כל כך מפחיד שלא מדברים עליו, שמוות זה אסון. ובין זה לבין הסיפור האופטימי על החווה והמרחבים יש פער עצום. זוהי כמובן דוגמא שטחית יחסית אך זאת הדינמיקה המתרחשת כל הזמן, בעוצמות שונות.

 

ילדים טרם למדו ושיכללו מנגנוני הגנה ודפוסי התנהגות חברתיים ("שליליים"), לכן בדרך כלל הם  יהיו אלו שיגיבו ראשונים, בעוצמה הגבוהה ביותר ובאופן הישיר ביותר, לדפוסים הרגשיים המגבילים, המקטינים והמחלישים המתרחשים מתחת לפני השטח במשפחה.

 

סימפטומים: מהרובד האנרגטי עד הפיזי

לקשיים שילדים מציגים כלפי חוץ אני מתייחס כסימפטומים. הקול הפנימי שלנו מדבר איתנו בשפה של  סימפטומים. דרכו של הקול הזה היא להתחיל בעדינות, לבקש שנשים לב לכך שיש כאן משהו לא פתור, שדורש את תשומת ליבנו. בשלב זה נרגיש חוסר נוחות, תחושה שמשהו לא לגמרי בסדר אבל יהיה קשה לשים עליו בדיוק את האצבע. זהו הקול הפנימי שמדבר כסימפטום ברובד האנרגטי, שהוא המעודן ביותר. אם לא נטפל בבעיה, הקריאה לתשומת לב תתגבר ובנוסף לחוסר הנוחות יתחיל הקול להדהד גם ברובד הרגשי. כאן נחווה טווח גדול של רגשות לא נעימים, תלוי בסיטואציה ובטמפרמנט. כעס, תסכול, עייפות רגשית, דיכאון, ייאוש וזעם הן דוגמאות נפוצות מאוד. השלב האחרון הוא כבר צעקה שדורשת התייחסות. בשלב זה יתווסף הרובד הפיזי ונתחיל לחוות בעיות ברובד הגופני, הזה שהוא הרובד הגס ביותר.    

 

קשיים, דפוסים רגשיים ואמונות מגבילות צפים אל מעל לפני השטח ובאים לידי ביטוי בתא המשפחתי (בקשיים רגשיים או פיזיים של ילד, בקשיים של ההורים מול ילד או בין אחים) אך ורק כשאנחנו מוכנים להתמודד, לפגוש, ללמוד ולשחרר אותם. עד אז הם יהיו מודחקים. הם אולי ישרו חוסר שקט או תחושת תקיעות מסוימת אבל לא יהוו אתגר מוחשי ביום יום. לכן אין צורך לחשוש ממה נפגוש בטיפול. הקושי שעולה כרגע ודורש את תשומת ליבנו הוא מה שאנו מוכנים כבר לפגוש ולשחרר. ילדנו באו להאיר לנו את הקושי ולהעצים אותו.

תפקידו של הטיפול המשפחתי אינו רק לפתור את הבעיה ולהיפטר ממנה. אני מאמין שכל קושי שצץ בדינמיקה המשפחתית בא לדייק ולהעצים אותנו. כאשר נסכים לראות את הקושי גם כמתנה, מיטיבה ומדויקת, ונלמד איך לקבל אותה בברכה, נוכל לשמוע את השיעור המעצים והמשחרר שהקושי מביא אתו.

קשיים אלו, כאשר הם מטופלים, מעמיקים את התקשורת בין כל בני המשפחה ומגדילים את הקרבה ואת האהבה ללא תנאי.

הבחירה להיות הורה היא בעיני הבחירה העוצמתית ביותר במחויבות שלנו להתפתחות אישית. אנו מגשימים חוזה נשמתי לפתור יחד אמונות מאוד עמוקות, להזכיר אחד לשני את העוצמות הפנימיות שאולי שכחנו ולתמוך אחד בשני מתוך מחויבות הדדית להתפתחות.

 

 

אין לי קסמים, טריקים או קיצורי דרך. כן יש לי הרבה כלים, יצירתיות, ניסיון וסבלנות ללוות אתכם בתהליך. לפעמים מספיקות שלוש פגישות ולפעמים נדרשות שלושים. לצערי אין לי דרך לחזות את זה. אעשה את מלא המאמץ לעזור לכם להישאר ממוקדים בתהליך, אך לפעמים צריך לכבד את התהליך, הלא תמיד פשוט, ולתת לו זמן.

 

 

במפגשים עם הילד

הטכניקה העיקרית בה אני משתמש במפגש עם הילד היא ניקוי אנרגטי רגשי

אני מתחיל באבחון אנרגטי רגשי, שמראה מהם הדפוסים הרגשיים האקוטיים הנוכחים כרגע אצל הילד, וכיצד הוא או היא חווים אותם מנקודת המבט שלהם. זה הנושא שלנו. במקרים רבים כבר בשלב זה ההורים יזהו משהו מהדפוס הרגשי שמתקיים גם אצלם. שלב הניקוי נשען על האבחון ובו נעסוק בשחרור התקיעות הרגשית.

האבחון והטיפול האנרגטי נעשים ללא מגע ותוך כדי שהילד משחק, קורא או עסוק בכל פעילות אחרת שנעימה לו. התהליך לא דורש שיתוף פעולה פעיל מצד הילד, מלבד הסכמה עקרונית לקבל את הטיפול. ילדים בני 8 ומעלה אשתף בתהליך, במידה והם רוצים.

הטיפול נעשה בנוכחות אחד ההורים או מבוגר אחר מטעמם. לעתים, לאחר מספר מפגשים, מבקשים ילדים גדולים יותר שההורה יחכה בחוץ.

ניתן להגיע עם הילד למספר מפגשים, ללא עבודה עם ההורים בנפרד, ולהקל עליו את ההתמודדות עם הקושי שהוא חווה והסימפטומים הנובעים ממנו. אך כדי לפתור את הקושי לעומקו ידרשו בדרך כלל גם מפגשים בנפרד עם ההורים. אחרת יחזרו הסימפטומים.

הניקוי האנרגטי מביא הקלה משמעותית בסימפטומים ומגדיל את החוסן הפיזי ורגשי של הילד, כך שלהבא הוא יהיה בעמדה יותר טובה להתמודד עם דברים דומים.


 

במפגשים עם ההורה\ים

 

הדגש העיקרי בעבודה עם הורים, בהקשר של הטיפול המשפחתי, הוא זיהוי האמונה המגבילה הפעילה כרגע. אמונה לגבי עצמם ולגבי העולם. נזהה אותה, נראה כיצד היא מגבילה ונראה את הצורך שעולה לעדן או לשחרר אותה. נתחיל להריח את החופש שנרוויח בשחרורה.

 

העבודה שלנו כאן היא תנוע סביב חיבור עמוק יותר לעצמך. כאדם וכהורה.

 

הנחת המוצא היא שאת\ה כבר לא במקום המדויק לכם, אחרת הסימפטומים שעלו לא היו מופיעים. התפתחתם וגדלתם אבל מתוך הרגל או פחד אתם דבקים בדפוסי ההתנהגות הישנים ומתחבאים (מעצמכם) מאחורי אמונות אשר כבר לא משרתות אתכם. אתם חוששים לעשות את הצעד הבא - להסכים להתחבר ולהוציא לאור את האני הפנימי הגבוה שלכם. לראות ולהראות לעולם את המתנה שלכם. אתם מסרבים להשתנות ולהפוך לגרסה הגבוהה והעוצמתית שלכם.

 

ילדכם בא להעיר אתכם, לדחוף אתכם באהבה קדימה. בדומה לסימפטומים שדיברנו עליהם, המופיעים בהדרגה, תחילה ברובד האנרגטי ורק לבסוף ברובד הפיזי; הילדים יתחילו את דרישתם בעדינות. בהתחלה תופיע רק תחושה קלה של קצר בתקשורת. אבל ככל שיעבור הזמן תתעצם הקריאה של הילדים ותהפוך לדרישה ובסופו של דבר לצעקה, והסימפטומים הרגשיים והפיזיים אצלם ואצלכם לא יאחרו להופיע.

 

הורים שיבחרו להמשיך ולהעמיק בתהליך, ילמדו כלים וצורת התבוננות חדשה, שתאפשר להם לפגוש קשיים ברכות ואפילו בהכרת תודה, ותעזור להם לראות את הצרכים האמתיים שלהם ואת הבקשות העמוקות של ילדיהם. בנוסף נלמד גם טכניקות מבוססות מיינדפולנס, המסייעות לפתח התבוננות מיטיבה על עצמנו ועל הקרובים לנו גם תוך כדי סערות רגשיות.

 

אני מזמין אתכם למסע של גדילה, שיוביל ליותר קלילות ושמחה בחיים, ולקבלה עצמית עמוקה יותר. אשר, כמובן, תבוא לידי ביטוי גם בדינמיקה המשפחתית שלכם. 

באהבה

 

דורון

0545-243360   derera@gmail.com     פייסבוק

bottom of page